בדוק כמה ניתן לגייס לעסק שלך
לכל שאלה חייגו:
03-7757475

5 צעדים פשוטים לקבלת הלוואה לעסקים

מאת אבישי כהן, מנכ"ל אפק פתרונות מימון

כל עסק זקוק להלוואות מדי פעם. בעלי העסקים יודעים את זה, וגם הבנקים יודעים את זה ולכן לפעמים הם יציעו הלוואות שלא מאוד משתלמות לעסק. אבל החדשות הטובות הן שניתן לקבל הלוואות לעסקים מגופים אחרים, חוץ בנקאיים, בתנאים אטרקטיביים במיוחד. איך? בחמישה צעדים פשוטים.

  1. גשו לבנק וסרבו בנימוס

רוב הסיכויים הם שכבעלי עסק לא ישתלם לכם לקחת הלוואה מהבנק. ובכל זאת- הדרך קבלת הלוואה זולה לעסקים מתחילה בסניף הבנק שלכם. גשו לבנק ובדקו אילו הלוואות לעסקים יש להם להציע לכם. לא כי אתם עומדים לקבל את ההצעה, אלא כי סוג ההלוואה והתנאים שהבנק יציע לכם יהוו עבורכם נקודת פתיחה מצוינת בסקירת אפשרויות נוספות להלוואה חוץ בנקאית, ובמו"מ עם הגופים השונים שמציעים את ההלוואות האלה.

התאימו לעצמכם קרן

קיבלתם הצעה להלוואה מהבנק, ועכשיו הזמן לפנות לקרנות השונות שמציעות הלוואות לעסקים. האפשרויות רבות, וחשוב לא להתבלבל. הבחירה בקרן ממנה תבקשו הלוואה צריכה להיעשות בהתאם לתחום הפעילות של העסק, לגודלו, לנכסיו, למצבו הפיננסי וליכולות ההחזר שלו. הקרנות המשתלמות ביותר הן: הקרן להלוואות בערבות המדינה, ממנה ניתן לקבל הלוואות מחצי מיליון ועד 100 מיליון ₪ בריבית אטרקטיבית וביטחונות נמוכים; קרן נתן, שנותנת לעסקים חדשים הלוואות בגובה של עד 240,000 ₪ ללא ריבית וללא ביטחונות; קרן פועלים לעסקים, ממנה ניתן לקבל הלוואות אטרקטיביות בגובה של עד חצי מיליון ₪ או עד 10% ממחזור ההכנסות השנתי - הגבוה מבניהם. חשוב שתכירו לעומק את התנאים והדרישות של כל קרן וקרן, על מנת שתוכלו להתאים לעצמכם הלוואה שתסייע לכם לשגשג ולא לשקוע.

  1. השקיעו בתכנית עסקית

נשמע ברור, נכון? אז מסתבר שלהרבה אנשי עסקים לא לגמרי ברור הקשר בין תוכנית עסקית מפורטת ומקצועית לבין היכולת לקבל הלוואה מעולה לעסקים. חשוב לזכור כי הלוואות לעסקים שניתנות על ידי הקרנות הן אטרקטיביות ביותר, ולכן המון עסקים מבקשים לקבלן, ורוב הבקשות נדחות. כתיבת תכנית עסקית מותאמת לעסק ולענף בו הוא פועל, מתוך היכרות מדוקדקת עם הדרישות של כל קרן וכל מסלול - היא הגורם המרכזי שיעשה  את ההבדל בין דחיית הבקשה לבין אישורה.

הלוואות לעסקים

  1. הרושם כן קובע

אחרי שבחרתם את הקרן אליה תגישו בקשה להלוואה, סיימתם להכין תכנית עסקית שמותאמת אליה והגשתם את הבקשה, הגיע הזמן להתכונן לראיון עם מנכ"ל הקרן. למרבה הצער, זה השלב העיקרי שבעלי עסקים נופלים בו, פשוט כי הם מחליטים לוותר עליו. חשוב להפנים - הכנה לראיון היא קריטית לא פחות מהתוכנית העסקית. נכון שמדובר על הלוואות לעסקים שמתקבלות מקרנות, אבל בסופו של יום, בקרן יושבים אנשים, והם שמחליטים אם לאשר הלוואות לאנשים שמולם. כמי שאישר ופסל מאות בקשות מתוקף תפקידי ככלכלן בקרן להלוואות בערבות המדינה, אני מודה שהרושם שעשה מי שישב מולי היווה פקטור עצום בהחלטה האם לאשר את בקשתו להלוואה. אני ממליץ לכל בעל עסק שחושב לבקש הלוואה להקדיש זמן ומחשבה להכנה כזאת. חשוב להבין מראש מה המראיין ירצה לראות ולשמוע מכם, ולהתכונן בהתאם.

  1. הריבית של השכן תמיד נמוכה יותר

קיבלתם אישור להלוואה? מעולה! זה לא אומר שאתם צריכים להיות אסירי תודה ולהסתפק במה שקיבלתם. כן, הריביות של הלוואת לעסקים מהקרנות יהיו אטרקטיביות מראש, אבל למה לא לשלם פחות אם אפשר? הלוואה שאושרה על ידי הקרן עדיין ניתנת על ידי הבנק, ושם, כידוע, הצעת הריבית היא תמיד הצעת פתיחה. דרשו לשלם פחות, ואם אפשר לכו לסניף בו יש לכם, או לכלכלן שמגיש את הבקשה עבורכם, קשרים חזקים. תופתעו לגלות שההבדלים בריביות יכולים להיות גדולים מאוד, ושהלוואה זולה יכולה להפוך לזולה אפילו יותר.

אבישי כהן הוא כלכלן בכיר, מנכ"ל אפק - פתרונות מימון. לשעבר בודק מטעם הקרן להלוואות בערבות המדינה שמאשרת בקשות של הלוואות לעסקים

עדכון אחרון: 5/10/2017 5:06:00 PM
מספר מדרגים:29 דירוג ממוצע:4.1
דירוג:

שותפים עסקיים

כמה ניתן לגייס לעסק שלכם?
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם: